Uvod
Znate li kako se finansiraju novi biznisi u BiH? Podaci pokazuju da većina njih oslanja isključivo na vlastita sredstva!
Ključni nalaz:
- 76,7% poduzetnika dominantno finansira svoj biznis iz vlastitih sredstava, sredstava porodice i prijatelja.
- Poslovni inkubatori prednjače u odnosu na bankarske kredite, VC fondove, poslovne anđele i slično, ali i dalje je to sve skupa nedovoljno, a prije svega zbog nedostatka pristupa ovim izvorima.
- BiH je na 106. mjestu od 141 zemlje prema dostupnosti finansiranja za MSP (Global Competitiveness Report, WEF).
- Zauzimamo posljednje mjesto na zapadnom Balkanu po pitanju direktnih stranih investicija u odnosu na BDP. Politička stabilnost i povjerenje u pravnu državu, koji određuju mnoge aspekte poslovnog okruženja, eliminatorni su za dugoročna ulaganja, jer investitori pamte kao slonovi, boje se kao miševi i brzi su kao gazele.
- Nedostatak pristupa kapitalu u scale-up fazi ograničava rast i internacionalizaciju biznisa s obzirom da za to u znantoj mjeri utiče količina dostupnog kapitala.
Zašto je ovo važno?
- Novo ulaganje djeluje u jednačini rasta i na strani ponude i na strani potražnje: novi kapital koji se stvara proširuje kapacitet rasta (strana ponude), a nova potrošnja koja rezultira iz toga koristi novi kapacitet i proizvodnju (strana potražnje).
Zbog toga je neophodno:
- Osigurati i učiniti dostupnim subvencionisanje i povoljno kreditiranje za novoosnovane firme putem entitestskih razvojnih banaka (Razvojna banke FBiH i Investiciono-razvojne banke RS, Razvojno-garantni fond Brčko distrikt), vodeći računa o smanjenju zahtjeva za kolateral i garancije
- Formiranje (od strane razvojnih banaka) garantnog fonda i fonda rizičnog kapitala, kojim bi se podržali MSP-ovi s potencijalom rasta, kao i poduzetništvo žena i mladih
- Veća apsorpcija EU fondova osiguranjem revolving fond/linija za finansiranje projekata do momenta refundacije sredstava iz EU fondova (sufinansiranje konsultantskih usluga u pripremi projekata, poslovnih planova i adekvatno iskazivanje prihvatljivih troškova).
- Mikrofinansijske institucije bi trebale razviti mikrokreditne linije za male biznise sa nižim kamatama i dužim grejs periodom.
- Banke u BiH imaju rigidne uslove za odobravanje kredita startupima. Potrebno je poticati banke da razviju kredite prilagođene rizičnijim poslovnim poduhvatima, uz podršku države u obliku garancija.
Uvođenje alternativnih izvora finansiranja
- Konačno početi stvarati zakonsku osnovu za uspostavljanje i osnivanje VC fondova i fondova rizičnog kapitala.
- Potrebno je raditi na uvođenju pravnog okvira za crowdfunding (grupno finansiranje- crowdfunding zasnovan na donacijama, crowdfunding zasnovan na udjelima, crowdfunding zasnovan na investiranju – loan-based, debt-based, equity based).
- Stvoriti mrežu poslovnih anđela u BiH podižući svijest o mogućnostima koje ovakav vid finansiranja nudi.
- Uvesti poreske olakšice za pojedince i kompanije koje ulažu u startupe i MSP.
- Smanjiti poreze na dobit za firme koje ulažu u razvoj i istraživanje (R&D).
- Jačanje državne finansijske pomoći izvoznicima pomoću kredita, jamstava, instrumenata osiguranja, itd.
- Osnovati više biznis inkubatora i akceleratora širom BiH, početi raditi formiranju korporativnih inkubatora i akceleratora
U ovom videu autor istraživanja Senajid Đozo donosi ključne izazove s kojima se suočavaju poduzetnici, kao i rješenja poput povoljnijih kredita , subvencija, poslovnih inkubatora i alternativnih izvora finansiranja poput VC fondova i crowdfunding-a.
Analiza je dostupna na linku ispod.