Fiskalni i parafiskalni nameti u BiH – Teret ili prilika za reformu?

Koliko fiskalni i parafiskalni nameti u Bosni i Hercegovini utiču na poslovanje i da li predstavljaju prepreku ili mogućnost za reformu? Ovo pitanje je u fokusu analize „Poduzetništvo u BiH empirijsko istraživanje izazova i potreba novih biznisa“ u Bosni i Hercegovini koju je napravila Investicijska fondacija Impakt.

Ključni nalazi istraživanja:

  • 63,3% novoosnovanih poslovnih subjekata smatra da su fiskalni i parafiskalni nameti previsoki i opterećujući za poslovanje, pri čemu su dva dominantna nameta troškovi penzijsko-invalidskog osiguranja i zdravstvenog osiguranja.
  • Javna potrošnja u BiH već godinama čini preko 40% BDP-a, ali efekti u vidu obimnih socijalnih programa i javnih usluga nisu primjetni.
  • Dok političari godinama obećavaju reforme fiskalnog sistema, realnost je smanjenje konkurentnosti bh. ekonomije i povećanje nameta za finansiranje rastućih državnih troškova.

Ključne poruke:

✔ Oporezujući potencijal zemalja u razvoju je ograničen i ciljevi javnih finansija moraju biti prilagođeni stvarnosti.
✔ Visoke porezne stope ne znače nužno visoke porezne prihode.
✔ U manje razvijenim zemljama progresivno oporezivanje je jedina alternativa ekonomskim nejednakostima i potencijalnim nestabilnostima.
✔ Najbolji porezni sistem je onaj sa širokom osnovicom i manjim stopama, koji olakšava poslovanje i smanjuje sivu ekonomiju.
✔ Mali biznisi i startupi trebaju olakšice koje će im omogućiti rast, umjesto prekomjernih fiskalnih opterećenja koja ih guše već u prvim godinama poslovanja.

Ovim istraživanjem otvara se važno pitanje potrebe za reformama koje će omogućiti zdravije poslovno okruženje, podstaći investicije i osigurati dugoročni ekonomski rast.

Autor istraživanja, Senajid Đozo, donosi uvid u značajne podatke iz istraživanja.

Analiza je dostupna na linku ispod.