Mladi u Tuzli predstavili 24 poslovne ideje razvijene kroz IMPAKT inkubator

Nakon intenzivnog ciklusa poduzetničke obuke, u Tuzli su predstavljene 24 poslovne ideje mladih učesnika IMPAKT inkubatora poslovnih ideja. Završne prezentacije bile su prilika da učesnici pokažu kako su početne zamisli, uz stručnu podršku i ozbiljan rad, razvili u strukturirane i održive poslovne poduhvate.

Program realizuje Investicijska fondacija IMPAKT uz posebno važnu podršku Ministarstva za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona, u saradnji sa 11 jedinica lokalne samouprave i Službom za zapošljavanje Tuzlanskog kantona.

Na javni poziv za učešće u programu prijavio se veliki broj mladih iz različitih dijelova Kantona. Poduzetničku obuku uspješno je završilo 35 učesnika, dok su njih 24 svoje poslovne ideje predstavila pred komisijom, sa ciljem ulaska u narednu fazu programa i ostvarivanja finansijske, stručne i mentorske podrške.

Tokom šest dana obuke učesnici su radili na razvoju poslovnih modela, istraživanju tržišta, definisanju ciljnih kupaca, finansijskom planiranju i izradi poslovnih planova. Posebna pažnja posvećena je tome da svaka ideja odgovori na stvarne potrebe tržišta i dobije jasne temelje za dugoročan razvoj.

Obuke su vodili Danijela Jakovljević, ekspertica za razvoj poduzetništva i projektna menadžerica u Investicijskoj fondaciji IMPAKT, te treneri Majda Babović i Almir Paočić. Kroz praktičan rad, individualne konsultacije i stručne smjernice, učesnicima su pružili podršku u oblikovanju i razradi njihovih poslovnih ideja.

Direktorica Investicijske fondacije IMPAKT Sanja Miovčić istakla je da su predstavljene ideje pokazale visok nivo održivosti i opravdanosti pokretanja.

„Posebno nas raduje što ne vidimo samo kontinuitet programa, nego i njegov rast. Interesovanje za nove cikluse već postoji, što pokazuje da mladi prepoznaju poduzetništvo kao realnu priliku za vlastiti razvoj i ostanak u svojim zajednicama. Njihove ideje sve se više oslanjaju na inovativna, zelena i digitalna rješenja“, poručila je Miovčić.

Ministar za kulturu, sport i mlade Tuzlanskog kantona Damir Gazdić naglasio je da je riječ o mladim ljudima koji su pokazali hrabrost da svoje ideje pokušaju pretvoriti u konkretne poslove i nova radna mjesta. Ministarstvo je za realizaciju programa u 2025. godini izdvojilo 300.000 KM, čime je osigurana snažna institucionalna podrška razvoju omladinskog poduzetništva.

Program IMPAKT inkubatora ne završava prezentacijom ideja. Najbolje ocijenjeni učesnici nastavljaju raditi uz finansijsku, stručnu i mentorsku podršku, kako bi svoje poslovne planove pretvorili u održive biznise spremne za tržište.

Nastavak saradnje planiran je i kroz nove cikluse programa na području Tuzlanskog kantona. Ministarstvo za kulturu, sport i mlade TK najavilo je izdvajanje do 280.000 KM, dok se Investicijska fondacija IMPAKT obavezala na učešće od najmanje 100.000 KM. U realizaciju će ponovo biti uključene i zainteresovane lokalne zajednice.

Kroz IMPAKT inkubator poslovnih ideja mladima se ne pruža samo znanje o tome kako pokrenuti biznis. Program im pomaže da testiraju svoje ideje, donesu informirane odluke i izgrade temelje na kojima mogu stvarati vlastitu budućnost, nova radna mjesta i pozitivne promjene u svojim zajednicama.